منو

ماهین کجاست ؟

آبشار ماهین واقع در روستای ماهین استان قزوین

روستای ماهین، یا ماهین چوقور، دره سرسبز و خرمی است از بخش طارم سفلی بین استان‌های قزوین و زنجان. طارم به معنی گنبد وارونه است و روستاهای اطراف این روستا در میان کوه‌های بلند سلسله جبال البرز همانند طارم یا کاسه معکوس است.

مختصات: ۳۶°۳۴′۱۵″ شمالی ۴۹°۰۳′۱۱″ شرقی / ۳۶.۵۷۰۷° شمالی ۴۹.۰۵۲۹۹° شرقی / 36.5707; 49.05299

 

ماهین از قزوین قدیمی‌تر است: چون کیخسرو به ماهین رسید دیه قزوین را بنا نهاد.

 

در لغت‌نامه دهخدا

[ هََ ] (اِخ ) تثنیه ٔ ماه یعنی ماه بصره (دینور) و ماه کوفه (نهاوند). (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) : آن را ماه الکوفه خواندندی و این را ماه البصره و چون هر دو را نام برند گویند ماهین . (ترجمه ٔ بلعمی ). چون سپاه مسلمانان ماهین و همدان بگشادند …

 

در فرهنگ نامه‌ها

(تلفظ: māhin) (ماه + ین (پسوند نسبت)) ، منسوب به ماه ؛ (به مجاز) زیبا رو .

 

جمعیت

این روستا در دهستان چوقور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۳۳ نفر (۷۷خانوار) بوده‌است.

این روستا دارای ۱۱۰ خانوار ثابت و و در تابستان و بهار دارای ۲۰۰ خانوار متغیر می‌باشد.

 

جاهای دیدنی

آبشارهای دوگانه این روستا که اولی ۳۰ متر و دومی ۴۰ متر ارتفاع دارند از جاهای دیدنی این روستا هستند.

 

 

 

رودخانه ماهین چای و کوه لله بولاغو(lələ bulağu) نیز به زیبایی این روستا افزوده‌اند.

از جمله مناظر طبیعی و دیدنی این روستا می‌توان به چشمه آب معدنی سرد، چشمه لله بولاغی و شکارگاه سید داشی اشاره کرد. در شکارگاه سید داشی، گله گوزن و آهو و میش یافت می‌شود.

از جمله جاذبه‌های این روستا آبشار بلند و زیبای ماهین یا دربند می‌باشد. این آبشار در شمال این روستا از توابع بخش طارم سفلی قرار گرفته است.

این آبشار معروف به آبشار دربند یکی از این شگفتی‌های منطقه طارم سفلی در استان قزوین است.
ارتفاع آبشار در حدود 30 متر است و از میان صخره‌های عظیم به پایین میریزد.

این آبشار از طریق جاده ارتباطی لوشان به سیردان و سپس جاده خاکی ارتباطی روستایی به شولومه، چوبه، دیزجین، مقانک و سپس ماهین امکانپذیر است.
برای رسیدن به این روستا ابتدا باید آزاد راه قزوین زنجان را در پیش گرفته و 30 کیلومتر مانده به زنجان در حوالی سلطانیه وارد یک راه فرعی می‌شویم.
روستای کاکا آباد را پشت سر گذاشته کمی مانده به روستای آق زوج و کنگه به سمت جاده خاکی رفته و با عبور از کوه‌ها و دره‌هایی که از رشته کوه‌های قافلان کوه می‌باشند.

برای دیدن این آبشار زیبا کافی است به سمت غرب استان قزوین منطقه طارم سفلی حرکت کنید. این آبشار از طریق جاده ارتباطی لوشان به سیردان و سپس جاده خاکی ارتباطی روستایی به شولومه، چوبه، دیزجین، مقانک و سپس ماهین امکانپذیر است.

 

زبان

زبان مردم این روستا ترکی آذربایجانی است که کم‌تر به لهجه قزوینی آن شباهت دارد و بیشتر به استان همسایه یعنی استان زنجان شباهت دارد.

 

موقعیت

این روستا در منتهای الیه شمال غربی استان قزوین قرار دارد. این روستا از روستای بخش سیردان است که تا مرکز استان ۱۸۰ کیلومتر فاصله دارد.
مردم این روستا به شغل شریف دامداری و دامپروری و کشاورزی مشغول هستند. محصول زراعی این استان شامل لوبیا چیتی، گندم، جو، یونجه، عدس و سیب‌زمینی می‌باشد.

 

دلایل جدایی از استان زنجان

 

نویسنده

سید احمد حسینی ماهینی

سید احمد حسینی ماهینی

سال 1333 تهران بدنیا آمده و درسال 1352از دبیرستان غلمیه بهارستان دیپلم گرفته وارد دانشگاه تهران شدم از سال 1348با مجله جوانان دختران پسران بعنوان خبرنگار همکاری می کردم و در فکاهی توفیق هم می نوشتم در سال 1382مجوز هفته نامه ماهین و درسال 1390هفته نامه عصر تمدن را داشتم در سال 1392مجوز پیایگاخ خبری را دریافت نمودم

پست‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید