منو

هشدار اتحادیه عرب درباره اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل

اسرائیل

هشدار اتحادیه عرب درباره اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل

اتحادیه عرب نسبت به شعله‌ور شدن موج تازه “خشونت و تعصب” در منطقه در صورت اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل هشدار داد. گفته می‌شود رئیس جمهور آمریکا به زودی نظر خود را در این باره اعلام خواهد کرد.


احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب، شامگاه یکشنبه (۳ دسامبر/ ۱۲ آذر) در سخنانی در قاهره نسبت به پیامدهای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس/ اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل هشدار داد.
دبیرکل اتحادیه عرب گفت اگر ایالات متحده آمریکا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائيل به رسمیت بشناسد و یا سفارت خود را از تل‌آویو به آنجا منتقل کند، ممکن است منطقه با موج جدیدی از “خشونت و تعصب” مواجه شود.
احمد ابوالغیط تاکید کرد: «هیچ‌چیز چنین تصمیمی را توجیه نمی‌کند. این تصمیم به صلح و ثبات خدمت نمی‌کند، بلکه موجب تشدید خشونت و تعصب می‌شود.» دبیرکل اتحادیه عرب افزود: «مایه تاسف است که هنوز برخی چنین هدفی را دنبال می‌کنند، بدون آنکه خطرات ناشی از آن را برای ثبات خاور نزدیک و همه جهان در نظر بگیرند.»
ابوالغیط گفت: «اگر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به وعده انتخاباتی خود عمل کرده و سفارت آمریکا را به اورشلیم منتقل کند، این اقدام تنها در خدمت دولت اسرائيل خواهد بود که مخالف صلح است.»
رسانه‌های آمریکا می‌گویند دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور قصد دارد روز چهارشنبه (۶ نوامبر) در نطقی بیت‌المقدس/ اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد. اما احتمال دارد ترامپ انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم را به تعویق بیاندازد.
جرد کوشنر داماد ترامپ و نماینده ویژه او در مذاکرات صلح اسرائيل و فلسطینی‌ها، گفته است رئیس جمهور آمریکا به زودی تصمیم خود را اعلام می‌کند.
بیشتر بخوانید: وعده ترامپ: شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل
کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ قانونی را تصویب کرد که در آن انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس/ اورشلیم پیش‌بینی شده است. انتقال سفارت به بیت‌المقدس هم‌زمان به منزله شناسایی این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل است.
از آن زمان تاکنون روسای جمهور ایالات متحده آمریکا هر شش ماه یک بار فرمانی را امضا کرده‌اند که اعتبار اجرایی این قانون را متوقف می‌کرد. آخرین مهلت شش ماهه تعلیق اجرای این قانون روز دوشنبه به سر آمد.
فلسطینی‌ها شرق بیت‌المقدس را پایتخت کشور مستقل خود می‌دانند که سال‌هاست برای تاسیس آن تلاش می‌کنند. اسرائیل در جنگ ژوئن ۱۹۶۷ شرق بیت‌المقدس را، که در آن زمان در کنترل اردن بود، به اشغال خود در آورد و این شهر را به عنوان پایتخت خود اعلام کرد، با این حال این اقدام اسرائیل از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است.

نویسنده

سید احمد حسینی ماهینی

سید احمد حسینی ماهینی

سال 1333 تهران بدنیا آمده و درسال 1352از دبیرستان غلمیه بهارستان دیپلم گرفته وارد دانشگاه تهران شدم از سال 1348با مجله جوانان دختران پسران بعنوان خبرنگار همکاری می کردم و در فکاهی توفیق هم می نوشتم در سال 1382مجوز هفته نامه ماهین و درسال 1390هفته نامه عصر تمدن را داشتم در سال 1392مجوز پیایگاخ خبری را دریافت نمودم

پست‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید